Fotograf ślubny Mariusz Twaróg – o tym jak pracuję.

fotograf Tarnobrzeg

Twój fotograf ślubny - jak wybrać najlepszego dla siebie?

piękne zdjęcia

Jak wybrać dla siebie właściwego fotografa na ślub i wesele? Przed Tobą jeden z najważniejszych dni w życiu usiany gąszczem trudnych decyzji – orkiestra czy dj jako oprawa muzyczna, jaki lokal weselny będzie najlepszy, dekoracje, fryzjerka i kosmetyczka, gdzie zamówić tort no i ten fotograf ślubny. W Twojej okolicy masz ich pewnie ze 100. Jeśli dasz ogłoszenie na Spotted zgłosi się kolejnych 150 a każdy z nich najlepszy, z pasją do fotografowania od dziecka i pięknymi zdjęciami w portfolio. A więc jak dokonać wyboru? Spróbuje Ci pomóc poniższym tekstem i przy okazji opowiem o sobie.

fotograf ślubny Ostrowiec Świętokrzyski
fotograf ślubny Kielce

Jaka jest moja wizja fotografowania ślubu i wesela?

wyjątkowe zdjęcia

Napewno chciałbym aby moje zdjęcia były naturalne. Nie wymuszone i nie wystylizowane, z pierwiastkiem tajemnicy i dużą dawką emocji. Chciałbym aby były prawdziwe i szczere. Piękne wizualnie. No i oczywiście marzy mi się aby zawierały w sobie wszystkie ważne chwile z tego dnia. A na koniec wisienka na torcie – aby choć w kilku ujęciach pojawił się moment decydujący

Naturalna fotografia ślubna z reporterskim sznytem – tak nazywam moją filozofię fotografowania ślubu i wesela.

sala weselna
fotografia ślubna
pierwszy taniec

Jak pracuję w dniu ślubu?

fotograf ślubny Mariusz Twaróg

Chciałbym się trochę przykleić do Pary Młodej i stać się nie widzialnym. Marzenie, łatwo powiedzieć ale z doświadczenia wiem że w dniu ślubu w dużej mierze tak się dzieje. Odpowiedni strój sprawia że w wtapiam się w otoczenie. Pracuję na luzie i z uśmiechem na twarzy, uśmiech budzi zaufanie i akceptację u innych. Fotografuję więcej niż kiedyś. Nie jestem natrętny ani inwazyjny. Cały czas obserwuję z palcem na spuście migawki. Aby utrwalić moment, emocje, zrobić dobre zdjęcia ślubne a potem stworzyć z nich waszą historię koniecznie trzeba dużo fotografować i obserwować. Czyli pracować.

Czy fotografuje osobiście na Waszym weselu? Tylko i wyłącznie. Od 2010 roku tylko raz mi się zdarzyło kiedy ktoś mnie zastąpił. Nie wyobrażam sobie sytuacji abym świadomie wysłał na zlecenie kogoś innego. Jeśli ktoś decyduje się na moje usługi to wybiera moje zdjęcia i mnie, nie innego fotografa ślubnego. 

Czy fotograf ślubny Tarnobrzeg oznacza że pracuję tylko w Tarnobrzegu? Oczywiście że nie. Pracuję wszędzie tam gdzie mnie chcą, nawet za granicą. Dlatego staram się również pozycjonować jako fotograf ślubny Kielce czy fotograf ślubny Rzeszów.

Czy sesja plenerowa w dniu ślubu ma sens? Jak najbardziej ma, nawet 5 minutowa sesja ślubna będzie miała pierwiastek tego dnia. Ten nastrój, to uczesanie, tych ludzi i to otoczenie. Zachęcam do sesji tego samego dnia całym sercem. Warto.

fotograf ślubny Mariusz Twaróg
fotograf ślubny
fotograf Sandomierz
profesjonalny fotograf Mariusz Twaróg

Jak pracuję z innymi?

zdjęcia ślubne

Współpraca z innymi to bardzo ważny aspekt pracy fotografa ślubnego. Ja jestem otwarty na ludzi i czasami zdarza mi się że utrudniam sobie zadanie. Czy jak postawię statyw z kamerą na środku Kościoła to będzie ok? Mówię ok. Czy mogę zadymić parkiet przed pierwszym tańcem? Mówię tak, jasne. Ale wejść sobie na głowę nigdy nie pozwoliłem i sam kształtuję granice współpracy. Priorytetem jest Para Młoda, goście oraz ich wyjątkowe zdjęcia i dla nich mogę poświęcić swój komfort pracy. Ale nie robiłbym tego gdybym nie posiadał odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia profesjonalnego fotografa.

dj na wesele
wodzirej Maciej Osuch
Barman Paweł Wojda
naturalna fotografia ślubna

Jakim sprzętem fotografuje?

Sony A9

A teraz o najgorszym w mojej pracy. Sprzęt, czyli czym fotografuję.

Najgorszy dla mnie aspekt bycia fotografem ślubnym bo niszczy systematycznie i dość skutecznie mój budżet. Przywykłem pracować na najlepszym sprzęcie. Najlepszym do fotografii jaką wykonuję. Jeśli chodzi o aparaty mają generować piękny skintone (odcień skóry), mieć pewny auto fokus i fotografować w wysokim ISO czyli mowa o “pracy w ciemności”. Obecnie jest to Canon R6 i Sony A9. Obiektywy fotograficzne to mój konik i tu mógłbym pisać godzinami, być może poświęcę temu kiedyś oddzielny wpis. Mam ich 10. Na sali weselnej podczas zabawy tanecznej błyskam kilkoma lampami. O ładowarkach, bateriach, kablach nie warto wspominać to jest zawodowy must have. Do obróbki służy mi Apple Mac mini M1 z monitorem NEC i one pomagają mi posiadać pełną kontrolę nad kolorem. Aby otrzymać najlepszą jakość wywołuję RAWy w programie Capture One a ostatni szlif nadaje w Photoshopie. To jest moje sprzętowe KREDO!

Canon R6
Sony A9

Ile kosztuje fotograf ślubny?

ile kosztuje fotograf ślubny

A teraz konkret. O cenie fotografa ślubnego w pierwszej kolejności decyduje jego marketing a potem jakość generowanych zdjęć ślubnych. Taka jest moja opinia. I pracuję teraz intensywnie nad swoim marketingiem bo rynek to wymusza a po drugie mam niedoszacowaną ofertę. Jakie są ceny za zdjęcia ślubne? Wybitny fotograf ślubny to koszt ok 10 000 zł. Ta półka obowiązuje dla całego kraju. Bardzo dobry fotograf ma inną cenę w Warszawie i w Krakowie a inną cenę w Lubaczowie czy Ożarowie. Ma inną cenę jeśli ma dobry marketing, jeszcze inną jeśli współpracuje z konsultantami ślubnymi a inną jeśli zapomniał o tych sprawach. Aspekt regionalny teraz się miesza i wiem że Pary Młode z Tarnobrzega lub Sandomierza nie mają problemu aby zapłacić ponad 5000 zł za zdjęcia ze ślubu. Za zdjęcia i film 10 000 zł pewnie też przejdzie. Moja cena jest niższa niż te o których tu wspomniałem. Najdroższy Pakiet Premium zawierający “wszystko” co mogę sfotografować dla Pary Młodej wyceniłem na 4000 zł. Doświadczony fotograf, oferujący profesjonalną fotografię ślubną niestety kosztuje.

sesja ślubna
doświadczony fotograf ślubny
sesja zdjęciowa za granicą

Dlaczego warto skorzystać z mojej oferty fotografii ślubnej?

twój fotograf ślubny

Do argumentów które przedstawiłem wyżej, mam nadzieję że na moją korzyść, dodam jeszcze jeden ważny element. Odpowiedzialność. Dzień Waszego Ślubu to wyjątkowe wydarzenie, jedyne w swoim rodzaju. Nasycone scenami pełnymi emocji i zdarzeń, jest niepowtarzalne. Nie będzie powtórki jeśli coś nie wyjdzie. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego fotografa. Nie ma tu miejsca na pochopny wybór. Uważam się za profesjonalnego fotografa, zawodowca, z ogromnym doświadczeniem w każdym aspekcie zdjęciowym. Tak samo dobrze przygotowanym do każdego kolejnego zlecenia. Zmotywowanym, wyspanym, w odpowiednim ubiorze, okraszonym wysoką kulturą osobistą, z uśmiechem i chętnym do pomocy. W dniu ślubu staram się dawać z siebie 100%. Taki jestem. Możecie mi zaufać.

album ślubny
Wzięty fotograf ślubny
<<< Wzięty fotograf ślubny - czyli jak być w formie.
>>> Agnieszka i Damian - ślub w Tarnobrzegu.
fotograf na ślub Tarnobrzeg

Leave a comment